Drugi olimpijski brąz!

Kolejny piękny sukces gorzowskich kajaków! Na podium dwójek na 500 metrów na igrzyskach olimpijskich te same osady, co cztery lata temu w Londynie. W Rio de Janeiro na czele Węgierki (w połowie zmienionym składzie) zamieniły się z Niemkami. Na trzecim miejscu ponownie Karolina Naja z AZS AWF Gorzów i Beata Mikołajczyk z Kopernika Bydgoszcz. Mamy brązowy medal dla Gorzowa!

Utalentowana kajakarka z Tychów pojawiła się na gorzowskiej przystani siedem lat temu, przyjechała do nas na studia, a także, aby w barwach AZS AWF spełniać sportowe marzenia. Dziś 26-letnia Karolina Naja do olimpijskiej, polskiej dwójki wsiadła cztery lata temu, przed igrzyskami w Londynie. Dołączyła do o pięć lat starszej Beaty Mikołajczyk i tak zaczął się medalodajny mariaż, dający nam powody, abyśmy pękali z dumy także po tych najważniejszych dla każdego sportowca, olimpijskich finałach.

W Londynie był brąz po szalonym wyścigu. Polki tylko 136 tysięcznych sekundy przed Chinkami. Zaraz potem zaczęły się przygotowania do występu w Rio, szczegółowo rozpisane przez trenera kadry Tomasza Kryka. Przygotowania wyjątkowe, bo w czasie ciężkiej pracy miały być nawet czasami poświęcone medale mistrzostw świata, byle biało-czerwone kajakarki były w Brazylii na ustach wszystkich. Udało się, bo w pierwszym dniu finałów Polki wyciągnęły z wody dwa medale, a to jeszcze nie koniec. - Paru chwil z moich pierwszych igrzysk w Londynie nie zapomnę już nigdy, bo przecież olimpijskie podium jest dla najlepszych z najlepszych, dla wybranych - wspominała Naja kilka tygodni przed wylotem do Rio. - Wykonałyśmy wielką, ale mądrą pracę, na wszelkich testach bijemy wszystkie rekordy, trudno więc nie być dobrej myśli. Końcówkę przygotowań też mamy pieczołowicie ustawioną. Trenujemy w Portugalii, stamtąd lecimy do Brazylii, bo tam droga jest najkrótsza i najmniej męcząca, a aklimatyzacja najmniej odczuwalna. Mamy od roku wynajęte pokoje w hotelu blisko toru, aby nie marnować sił na podróże. Nie pozostaje nic innego jak ze wszystkich sił powalczyć o kolejne marzenia.

W finale Naja i Mikołajczyk najpierw ścigały Węgierki Gabriellę Szabo i Danutę Kozak oraz Niemki Franziskę Weber i Tinę Dietze, potem odpierały ataki innych, ale nie było takich emocji jak w Londynie, Polki pewnie wpłynęły na metę na trzecim miejscu. Węgry ze złotem ledwie 51 tysięcznych przed Niemkami, Karolina i Beata ze stratą półtorej sekundy do najlepszych osad, ale również ponad sześć dziesiątych sekundy przed czwartymi Ukrainkami. - Widziałem, że dały z siebie wszystko, pojechały na ile w tym momencie mogły, po prostu rywalki były nieco lepsze - powiedział "Wyborczej" zaraz po finale trener klubowy AZS AWF Marek Zachara. - Jest drugi brąz Karoliny Nai, tej dwójki. To olbrzymi sukces. Widzieliśmy ilu sportowców jedzie na igrzyska z planami medalowymi, a kto po nie sięga. Kajakarki mają już dwa krążki, bo chwilę później srebro w K-1 na 200 metrów dołożyła Marta Walczykiewicz z Kalisza. Wielka sprawa, a to jeszcze nie koniec. Liczymy na duży wynik czwórki, gdzie Naja, Mikołajczyk i Walczykiewicz połączą siły, a dołączy do nich Edyta Dzieniszewska z Augustowa.

Eliminacje i finały kobiecych czwórek na 500 metrów w piątek i sobotę. Wtedy też w kajakowym sprincie będzie walczył kajakarz AZS AWF Gorzów Paweł Kaczmarek.

Drugi brąz Nai jest dziewiątym medalem dla Gorzowa na igrzyskach olimpijskich. Dwa złote wywalczył wioślarz AZS AWF Tomasz Kucharski, jedno złoto dodał jego kolega klubowy, również wioślarz Michał Jeliński. Srebrne medale zdobywali kolarz Orląt Zenon Jaskuła i kajakarz Admiry Wojciech Kurpiewski, a dwa brązowe kajakarki MKKS też pływające w dwójce - Beata Sokołowska-Kulesza oraz Aneta Konieczna (wcześniej Pastuszka).

WYNIKI OLIMPIJSKIEGO FINAŁU A K-2 500 M KOBIET:

1. Gabriella Szabo, Danuta Kozak (Węgry) 1.43,687

2. Franziska Weber, Tina Dietze (Niemcy) 1.43,738

3. Karolina Naja, Beata Mikołajczyk (Polska) 1.45,207

4. Anastazja Todorowa, Inna Hryszczun (Ukraina) 1.45,868

5. Elena Aniuszina, Kira Stepanowa (Rosja) 1.46,319

6. Maryna Litwinczuk, Nadzieja Liapeszka (Białoruś) 1.46,967

7. Natalia Siergiejewa, Irina Podoinikowa (Kazachstan) 1.48,361

8. Alyssa Bull, Alyce Burnett (Australia) 1.51,915

STARTY W RIO KAROLINY NAI I PAWŁA KACZMARKA:

Karolina Naja

19 sierpnia - eliminacje i półfinały K-4 500 m

20 sierpnia - finał K-4 500 m

Paweł Kaczmarek

19 sierpnia - eliminacje i półfinały K-1 200 m

20 sierpnia - finał K-1 200 m

Cały tekst: http://gorzow.wyborcza.pl/gorzow/1,36844,20555520,dziewczyny-pokochaly-olimpijski-braz-karolina-naja-z-drugim.html#ixzz4J08KD0tE

 

Polecane- Kajakarstwo

Youtube - Kajakarstwo Obóz

Youtube - Ergometry

Youtube - Kajakarstwo